Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Beaker 10324052



*

nr 1032 4052


BEAKER

silver, Johan Friedrich Hollman (verksam 1775-1828) Skänninge 1797, delvis och invändigt förgylld, height: 9, 5 cm,


silver, Johan Friedrich Hollman (verksam 1775-1828) Skänninge 1797, delvis och invändigt förgylld, höjd: 9, 5 cm


Estimate:

1500

Sold:

SEK 2000

Auction date:

Monday April 18 2016
at 20:08:34


  • Bid history
Time Bidder Bid
4/4 23:00:51 1      1.400 kr
18/4 13:17:43 2      1.900 kr
18/4 19:51:22 3      1.700 kr
18/4 19:51:22 2      1.800 kr (Robot)
18/4 20:00:29 4      1.900 kr
18/4 20:00:29 2      1.900 kr (Robot)
18/4 20:03:34 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Apr 18

Silver

På Tema Silver har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor, skålar, skedar ...



Read more about Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare silver ädelmetall
  • 8212 PUNCH BOWL
    + copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:33
  • 8319 CUTLERY
    silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:30
  • 8273 TRAYS
    2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm, 1 st med ga..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:39
  • 8277 TRAYS
    6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:32
  • 8275 TRAYS
    med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:21




Ladda ner broschyr